Vývrtky na víno podrobně

Tento článek je určen pro domácí milovníky vína, ale na své si přijde i profesionální uživatel otvíráků na vína a šampaňské. Jak tedy víno správně otevířít?Jak otevírat víno stylově a bez bolesti?

1. Kryt zátky odstraňte nožíkem nebo ořezávátkem.
Pokud vám doteď nebylo jasné, k čemu slouží malý, vroubkovaný nožík u otvíráku na víno, už to víte. Používá se k odřezání papírové, plastové či kovové fólie zátky. Stačí jednou obkroužit, a přeřezaný kryt snadno odstranit. Ke stejnému účelu lze použít ořezávátko, jež bývá součástí dárkových krabiček na víno nebo se dají zakoupit i samostatně. Na kuchyňský nůž ale raději zapomeňte. Zkazilo by to dojem a zbytečně byste se mohli poranit. Řezák vám ulehčí práci a uchrání vaše ruce před úrazem.  

2. Tiše, něžně a s elegancí
Zkřivená tvář, napnuté svaly a na závěr hlasitý výbuch demonstrující úspěšné vyjmutí korku, v horším případě jeho úspěšné roztříštění dovnitř láhve. Pokud otevírání vína připomíná spíše pohádku o veliké řepě, je to špatně. Vytahování zátky zkrátka musí probíhat hladce a elegantně. Bez kvalitního otvíráku to ovšem nepůjde. 
 

3. Stres k otvírání vína nepatří
Profesionální sommeliér si počíná ladně, zátku postupně, kousek po kousku vytahuje, až ji nakonec vyjme celou. Nejenže takový postup vizuálně lépe působí. Jde i o to, že náhlý přísun vzduchu vínu nesvědčí. Vytáhnout zátku tak, aby to nebolelo ani víno, ani vás, dokáže každý s pomocí číšnického otvíráku s dvojfázovou páčkou, která se zapírá o hrdlo lahve.


4. Na dlouhé zátky platí dlouhá vývrtka
Ne každý otvírák má dostatečně dlouhou vývrtku, která dostačí na delší zátky.I proto se vyplatí pořídit si jeden kvalitní otvírák na víno s nadstandardně dlouhou vývrtkou, k jakým patří třeba longlever.
Poškozené zátce pomůže karafa a dekantační set, ty vaše víno zachování nepoškozené.Pokud zátku i navzdory snaze a pečlivosti poškodíte, nejlépe uděláte, když ji zatlačíte do láhve, víno přelijete do karafy a ještě tentýž večer jej vypijete. Víno nijak neztratí na kvalitě a pohroma je zažehnána.

 

5. Motýlek s křidélky alias Pulltaps

Křidélkový otvírák s ručičkami, jinak též motýlek,využívá systém vývrtky a dvou páček, s nimiž je odstraňování zátky podstatně jednodušší. Otvíráky v cizině známé jako Pulltaps však vyžadují zapojení obou rukou, láhev musí stát na stole. I tento způsob otvírání je velice jednoduchý pokud použijete kvalitní produkt od Vacuvinu. Jedinou nevýhodou je to, že postrádají nožík na odřezání fólie hrdla.

 

6. Číšnický nůž klame tělem, ale nezklame nikdy

Číšnický či barmanský nůž disponuje vývrtkou, nožíkem a otvírákem v podobě páčky, u kvalitních kusů ve dvojstupňovém provedení. Nožíkem odstraníte fólii zátky, vývrtkou provrtáte korek a páčkou zapřenou o hrdlo láhve zátku postupně vyjmete. Užitečné je, že s otvírákem můžete regulovat výšku provrtání.
Otvíráky na způsob číšnického nože velice lehce a spolehlivě otevřou lahev, ikdyž vám třeba tentoštíhlý tvar napovídá že by to tak být nemuselo, věřte, určitě vás překvapí.

 

7. Profesionální otvíráky nejen pro profesionály

Alespoň jeden profesionální otvírák od značky Vacuvin byneměl scházet žádnému milovníkovi vína. Díky nejmodernějším technologiím je práce s nimi nenáročná a stylová. I proto si sommeliéři z celého světa oblíbili otvíráky Pullplus a Longlever. A nejen oni. Na každé velké party, kde otvíráte více láhví po sobě, ušetří mnoho sil i vám!

8. Nezapomeňme také na šampaňské

I šampaňské můžete otevřít s grácií. Vacuvin nabízí různé druhy otvíráků speciálně pro šampaňské. Vše můžete zakoupit v různých sadách nebo i jednotlivě. Doporučujeme i jako dárek, který každý ocení. Jak víno servírovat elegantně? Zakupte si kvalitní otvírák, chladič na lahev a jiné doplňkové zboží, které vám ulehčí vaše servírování a uchování vína. Pokud víno nedopijete nic se neděje! Vakuové špunty s pumpičkou vaši lahev uzavřou tak, že si své víno můžete vychutnávat i několik dní. Hlavně už vás nemusí děsit vysoká cena! Značka Vacuvin nabízí širokou škálu otvíráků kde si může každý vybrat dle své cenové možnosti.